Sondaje 6

Din ceea ce stiu pana in prezent despre UMK, daca un prieten ar dori sa studieze la o Universitate privata si mi-ar cere parerea in privinta UMK
 
Iasi - un oras ecologic

Valerian Dragu[1]

Andreea - Elena Stoican**

Cătălin - Dumitru Stoican***



Rezumat

Orasul ecologic reprezinta o categorie geografica si social-istorica, ce se prezinta in diverse forme, in functie de diferitele regiuni terestre. Este, de asemenea, numit "orasul viitorului", fiind considerat de marea majoritate ca fiind o utopie, datorita criteriului esential care ii confera atributul de "ecologic" - lipsa poluarii. In zilele noastre este imposibil sa avem poluare zero intr-o zona urbana, dar scopul principal este de a diminua pe cat posibil toate tipurile de poluare, de degradare a naturii. 

Scopul lucrării de fata este de a identifica si explica acele soluţii care pot promova Iasul, caun oraş ecologic. Prin urmare, ne-am decis asupra unor obiective principale:

1. identificarea caracteristicilor unui oras ecologic;

2. observarea si explicarea evolutiei orasului Iasi;

3. analiza posibilitatilor orasului Iasi de a deveni un oras ecologic;

4. propunerea de solutii care vor putea ajuta orasul Iasi sa devina un oras ideal din perspectiva conservarii mediului incojurator.

Cuvinte cheie: oras ecologic, urbanizare, spatiu verde, valea raului Bahlui



[1] Mr.Valerian Dragu – coordonator - Lector Universitatea “Mihail Kogălniceanu” din Iasi, Romania

** Andreea-Elena Stoican masterand, Facultatea de Geografie si Geologie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Romania

*** Cătălin-Dumitru Stoican- student, Faculty of Chimie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Romania

Download

Ultima actualizare în Miercuri, 07 Septembrie 2011 08:54