Sondaje 6

Din ceea ce stiu pana in prezent despre UMK, daca un prieten ar dori sa studieze la o Universitate privata si mi-ar cere parerea in privinta UMK
 
REVIZUIREA CONSTITUTIEI ROMANIEI - IMPERATIV ACCEPTAT

Autor: Genoveva VRABIE

Editura:  Cugetarea

Cod ISSN: 1221-4876, pp. 115-129

Rezumat:

Autoarea pleacă de la premisa că o lege, inclusiv legea fundamentală, este oricând susceptibilă de a fi revizuită din diverse raţiuni, printre care cele legate de evolutia relaţiilor interne dintr-un stat şi a relaţiilor sale cu alte state se detaşează ca având o pondere sporită.

Prezentând sintetic principalele opinii exprimate în ţara noastră cu privire la revizuirea Constituţiei, se aduc argumente pentru perfecţionarea unor texte referitoare la rolul şi atribuţiile Preşedintelui României, la raporturile acestuia cu Guvernul, la raportul Parlament-Guvern, la atribuţiile Curţii Constituţionale şi caracterul deciziilor sale, etc.

În acelaşi timp autoarea se pronunţă pentru înlocuirea actualului sistem bicameral cu un sistem în care camerele parlamentare să aibă sarcini diferenţiate şi mod de comunicare distinct.

În general, fiecare titlu trebuie revizuit, ajungându-se la concluzia că ameliorarea şi completarea actualei Constituţii a României apare ca un imperativ acceptat în scopul de a se crea un regim constituţional democrativ susceptibil să se înscrie în procesul pe care l-am putea numi european.

Ultima actualizare în Joi, 15 Septembrie 2011 07:26