Sondaje 6

Din ceea ce stiu pana in prezent despre UMK, daca un prieten ar dori sa studieze la o Universitate privata si mi-ar cere parerea in privinta UMK
 
LE JUGE CONSTITUTIONNEL DANS LE SYSTEME DE L'ETAT DE DROIT, DEMOCRATIQUE ET LIBERAL

Autor: Slobodan MILACIC

Editura: Institutul European

ISBN: 978-973-611-770-1

pp. 59-70

Rezumat

După revenirea în forță, am putea-o numi istorică, a statului de drept, ajunsă astăzi la stadiul constituțional, în condițiile neoliberalismului, doctrina urmează fluxul faptelor și evenimentelor noi, focalizându-se asupra paradigmei juridice, pozitiviste și liberale. Libertățile -  în primul rând «fundamentale», adică individuale –  consacrate de normă și garantate de judecător, sfârșesc prin a eclipsa interesul față de democrația politică. Aceasta din urmă, implicând elementul colectiv și egalitar, este, totuși, logistica structurală sau sistemică a statului liberal de drept, celălalt profil al său – cel politic. Juridicul și politicul sunt cele două profiluri ale sistemului nostru: primul este formal și, într-un fel, tehnologic; celălalt este material sau substanțial. Judecătorul garantează norma liberală, iar sistemul pluralist – cu valorile sale politice proprii și cu mecanismele democratice care le însoțesc – garantează « restul», ceea ce înseamnă foarte mult, pentru că este implicată însăși structura sistemului politic sub auspiciile căruia este elaborat dreptul ce garantează respectul față de diferență, respectul față de minoritățile politice și, în final, față de individ.

Download

Last Updated on Monday, 08 August 2011 10:25