Sondaje 6

Din ceea ce stiu pana in prezent despre UMK, daca un prieten ar dori sa studieze la o Universitate privata si mi-ar cere parerea in privinta UMK
 
Razboiul Rece si Justitia ca spectacol politic in Romania

Autor: Mihai DORIN         

Editura:  CUGETAREA

Cod ISSN: 1221-4876, pp. 143-157

Rezumat:

Una dintre manifestările cele mai asidui ale Războiului Rece a fost reluarea, până la paroxism, a vechii poveşti medievale a "vânătorii de vrăjitoare". Inamicii reali şi imaginari ai regimului comunist au fost supuşi unei veritabile operaţiuni de exorcizare politică. Printre instrumentele cele mai insistent şi eficient folosite a fost şi acela al înscenării unor procese politice cu personaje celebre, adevărate spectacole în care mulţimile au fost invitate în scenă şi metamorfozate în acuzatori. Tehnica fusese experimentată în cadrul ritualului celebrelor procese politice staliniste, pentru a fi exportată, deopotrivă cu expertiza de rigoare, în ţările comunizate după al Doilea război mondial. În ancheta noastră am urmărit tehnica punerii în scenă pe parcursul a două dintre cele mai importante procese politice de la începuturile comunizării României, şi anume ale lui Iuliu Maniu şi Lucreţiu Pătrăşcanu. Alăturarea celor două personaje nu este întâmplătoare, ea având o cheie ludică, ce se înscrie în registrul metaforic "vulpe-vânător" sau "acuzatorul-acuzat". În temeiul informaţiilor din presa vremii şi a studiilor consacrate subiectului, lucrarea reconstituie atmosfera politică din epocă, prin prisma jocului subtil al complicităţilor din Putere şi mulţimi. Metadiscursul asumat în chip explicit nu este un protest faţă de cel clasic, ci o tentativă ludică de a pune în acord oamenii, ideile şi obsesiile epocii.

Cuvinte cheie : media; vanatoare de vrajitoare; proces; comunism; imperialism.

Download

 

Last Updated on Saturday, 17 September 2011 07:00